Dr. Kürşat Rahmi SERİN

Hepato Panktreato Bilier Cerrahi Uzmanı

İlk ve orta öğrenimimi doğduğum şehir olan Karamanda tamamladıktan sonra 1996 yılında başladığım tıp fakültesinden 2002 yılında mezun oldum ve aynı yıl İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD'da ihtisasa başladım. 2007 yılında 'Cerrahi yoğun bakım hastalarında derin ven trombozu profilaksisi: Düşük molekül ağırlıklı heparin ile elastik çorap ve aralıklı basınç çoraplarının karşılaştırılması' tezi ile ihtisasımı tamamladıktan sonra aynı kliniğin Karaciğer-Safra Yolları-Pankreas Cerrahisi Birimi'nde çalışmalarıma devam ettim. Çok sayıda ileri karaciğer ve pankreas ameliyatları (kanser ağırlıklı hastalıklar sebebi ile) ve canlı/kadavra vericiden karaciğer nakli ameliyatlarında bulundum. 2012 yılında Southampton Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Laparoskopik Karaciğer ve Pankreas Cerrahisi çalışmalarında bulundum. Laparoskopik cerrahi eğitimim sonrası "Robotik Cerrahi" eğitimi ile sertifika aldım.

Devamı...

Tecrübe Alanları

Karaciğer Hastalıkları

En büyük iç organımız olan karaciğer yaklaşık 1500 gr ağırlığındadır ve tek organ olmasına rağmen anatomik özelliklerine göre sağ ve sol lob olmak üzere iki bölüm olarak değerlendirilir. Bu loblarda aslında kendi içerisinde parçalara ayrılmaktadır.

Devamı...

Pankreas Hastalıkları

Pankreas; sırta yakın, bel omurgaları önünde, karın arka kısmında (retroperitoneal) bulunan, yumuşak kıvamlı, açık sarı renkli bir salgı bezidir. Pankreasın arkasından barsaklara kan götüren ana atardamar ve barsaklardan emilen besinleri karaciğere taşıyan ana toplar damar (porta damarı) geçer.

Devamı...

Safra Kesesi ve Safra Yolları Hastalıkları

Safra kesemde taş var, ne yapmalıyım? Safra kesesi karaciğerin alt yüzünde, sağ ve sol lobları ayıran olukta yerleşmiştir. Hacmi yaklaşık 50 cc kadardır. Karaciğer günde 500-1500 cc safra üretir. Yemek yendiğinde kanda artan bazı hormonlar safra kesesinin kasılmasına ve içeriğini oniki parmak barsağına boşaltmasına sebep olur.

Devamı...

Laparoskopik ve Robotik Cerrahi

Laparoskopik Ve Robotik Cerrahi Nedir? Laparoskopik ya da başka bir değişle minimal invazif teknik yada halk arasındaki bilinen tabiriyle kapalı yöntem cerrahi, cerrahinin özel bir uygulama alanıdır. Gelişen teknoloji ile artık karaciğer ameliyatlarını bu yolla başarılı bir şekilde yapabilmekteyiz.

Devamı...

Sindirim Sistemi Hastalıkları

Mide besinlerin öğütüldüğü, şekli çaydanlığa benzeyen bir sindirim organıdır. Yutma güçlüğü, kansızlık, kilo kaybı, karın ağrısı gibi şikayetleri olan hastalara mutlaka endoskopi yapmak gerekir, midedeki kitle görülerek biyopsi alınabilir.

Devamı...